Embriyo Transferinden İlk Kez Doğan Beefmaster Irkı Buzağılar Görücüye Çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen, Türkiye’de embriyo transferinden ilk kez doğan Beefmaster ırkı buzağılarının lansman etkinliğine katıldı.

Bakan Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsaldan kente göçün farklı sorunları ortaya çıkardığını, kırsal alanlardaki nüfusun önemli ölçüde azaldığını aktardı.

“Şehirde umut var, gelecek var” diyerek kırsalı terk etmenin, bu ülkenin yaşadığı pek çok sorunun esasını oluşturduğunu dile getiren Kirişci, şöyle konuştu:

“Kentlerdeki karmaşa, kadına olan şiddet, insanlar arasındaki geçimsizlik, bir şey olduğunda elini beline atıp silahına sarılarak karşısındaki insanlara şiddet uygulama, saldırma bunların yanı sıra kırsaldan gelenler ile kenttekilerin bir arada yaşamasından kaynaklı çatışma var. Bu çatışmadan ne kırsalı terk edenler mutlu, ne de kendini o kentin asli unsuru olarak görenler. Tabi tarımsal üretimde menfi yönde etki oluşturuyor.”

Kırsaldan kente göç olmasına rağmen, Türkiye’nin tarımsal üretiminde son 20 yılda sayısal anlamda büyük bir artış sağlandığını ifade eden Bakan Kirişci ülke genelinde bitkisel ve hayvansal üretimde başarının zorunlu olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Dünyada artık herkes yerelden kalkınmaya büyük önem veriyor. Bu bağlamda tıpkı ülkelerin kendine yeterliliği ne kadar önemliyse, şehirlerin de kendine yeterliliği olmalı. Buradan hareketle hayvancılık konusunda Kars’ın büyük başarısı var ama Kars’ın daha iyi şeyler yapmasına mani değil. Üniversitemizin bu çalışmasını da yıllardır niye mesafe kat edemedik diye aklıma geldikçe düşündüğüm bir iş. Bugün biraz daha derinlemesine düşünme fırsatı buldum. Bu çalışmanın daha ileri taşınması için bakanlık olarak bütün desteğimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından Bakan Kirişci, Veteriner Fakültesi çiftliğindeki doğum yapan hayvanların bulunduğu alanda inceleme yaptı.

2 thoughts on “Embriyo Transferinden İlk Kez Doğan Beefmaster Irkı Buzağılar Görücüye Çıktı

 • 24 Eylül 2022 tarihinde, saat 7:51 am
  Permalink

  Veterinerlik değil VETERİNER FAKÜLTESİ

  Yanıtla
  • 26 Eylül 2022 tarihinde, saat 7:41 am
   Permalink

   Sayın Oktay Keskin,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.