Dolar 31,1198
Euro 33,7966
Altın 2.036,06
BİST 9.324,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Sal 17°C
Çar 17°C
Per 14°C
Cum 12°C

Gürer: “Kuraklık ve Artan Gübre Fiyatları Tarımda Alarm Veriyor”

Gürer: “Kuraklık ve Artan Gübre Fiyatları Tarımda Alarm Veriyor”
23 Ocak 2023 7:52 am
130

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ülkemizde organik gübre kullanımını sürekli artarak, 2021 yılında 666 bin tona ulaştığını açıkladı.

Gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çeken  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise kuraklığın da etkisiyle bu yıl verimin düşeceğine işaret ederek, “Tarım ve Orman  Bakanlığı dersine iyi çalışsın, yoksa verimlilik ve üretimde yaşanacak kayıplar raf fiyatlarına yansıyacak ve dolayısıyla hem üretici hem tüketici mağdur olacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda en önemli girdi maliyetleri arasında yer alan gübre konusunda, organik-organomineral gübre kullanımını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “2019 yılında ödenmeye başlanan katı organik organomineral gübre desteği kapsamında organik gübre kullanan çiftçi sayısı ve işletme sayısı kaçtır? Dekar başına 2021 yılında verilen destek 2022 yılında artırılmış mıdır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yatın veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, katı organik-organomineral gübre desteğinden 2019 yılı yararlanan çiftçi/işletme sayısının 23 bin 661 olduğunu açıkladı.

Yıllara göre organik organomineral gübre desteğinden faydalan işletme sayısı artarak devam ettiğini söyleyen Bakan Kirişçi, “2020 yılı bir önceki yıla göre yaklaşık 2 kat arış ile 44 bin 468 ve 2021 yılı ise 2019 yılına göre yaklaşık 4 kat artış ile 93 bin 641’dir” dedi.

DEKAR BAŞINA 20 LİRA 

Yerli imkânlarla üretilen organik gübre kullanımının artırılması için uygulanan destekleme ücretleriyle ilgili detayları da paylaşan Bakan Kirişçi, “ilk defa 2019 üretim sezonundan itibaren gübre desteğine ilave olarak, organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilerimize verilen dekara 10 TL gübre desteği ödemesi de yüzde 100 artışla dekara 20 TL olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

İKİ YILDA YÜZDE 187 ARTTI

Ülkemizde 2019 yılında 232 Bin ton olan organik-organomineral gübre kullanımının, 2020 yılında 391 Bin tona çıktığını belirten Bakan Vahit Kirişçi, “2021 yılı organik organomineral kullanımı ise 2019 yılına göre yüzde 187 oranında artarak 666 Bin ton olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

GÜBRE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise gübre fiyatlarındaki artış ve kuraklığın neden olduğu olumsuzluklara dikkat çekti. Geçen yıla göre gübre fiyatlarındaki artışa vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 22 Şubat 2022 tarihli fiyatlar ile bugünkü fiyatlar arasında kıyaslama yaptı.

Geçen yıl 5 bin 400 lira olan CAN gübre fiyatının bu yıl 7 bin 800 liraya, 9 bin 450 lira olan ÜRE gübrenin 11 bin 800 liraya, 9450 lira olan ve çiftçinin en çok ihtiyaç duyduğu DAP gübrenin ise 15 bin biraya çıktığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 20*20 tabir edilen gübre fiyatının ise 6 bin 50 liradan 10 bin 400 liraya,15.15.15 gübrenin de 7.000 TL den 12.400 TL yükseldiğine dikkat çekti. Gübre 2020-2021’de gübre de %342 artış dikkate alındığında fiyatlar durmadığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI GÜBRE FİYATLARININ DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLESE DE FİYATLAR ARTIYOR 

Gübre fiyatlarıyla birlikte akaryakıt ve tarım ilaçlarındaki artışlarının raftaki ürün fiyatlarını da olumsuz etkilediğini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Toprak doğru kullanılmadığı için gübre ihtiyacı artıyor. Bu da maliyet artışına sebep oluyor. Toprak analizleri yeterli yapılmadığı için zaman zaman gereksiz gübre kullanımı oluyor. Ayrıca gübre fiyatları da sürekli artıyor ve gübre de dışa bağımlı hale geldik. Her ne kadar Cumhurbaşkanı gübre fiyatları düştü dese de fiyatların arttığı ortada” dedi.

KURAKLIK VERİM KAYBINA NEDEN OLACAK 

Kuraklığın neden olduğu olumsuzluklara da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklığın etkisi Anadolu’yu sardı. En az 42 ilde kuraklık yoğun hissediliyor. Gübreyi toprakla buluşturduğumuz halde su verilemez ise verim düşecek. Bunlarda ilgili plan yapıp öngörünü alana yansıtması gereken Tarım ve Orman Bakanlığı dersine iyi çalışmalı. Yoksa kuraklığın da etkisiyle 2023 yılında verimlilik ve üretim kaybı ciddi boyutlara ulaşır. Raftaki ürünün fiyatının da katlanarak artması tüketici mağdur edecektir” şeklinde konuştu.

TARIMSAL ÜRETİMDE CİDDİ SORUNLAR YAŞANABİLİR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklığın içme suyunun yanında sulama suyuna ulaşımı da zorlaştıracağından, ülkemizde tarımsal üretim adına ciddi bir risk yaşanabileceği uyarısında da bulundu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.